Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Galeria
  Prezydium
  Zarządy Wojewódzkie
  Klauzula informacyjna
  Statut
  Kontakt
  Sprawy pracownicze
  Facebook ZZPP

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Partnerzy
Lubelski Zarząd Wojewódzki

Forum Związków Zawodowych

Forum Korpusu Służby Cywilnej

Niezależny Portal Członków Korpusu Służby Cywilnej





Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


C.D. PRAC NAD WYPRACOWANIEM DOBRYCH PRAKTYK
W dniu 11 sierpnia 2015 roku gen. insp. Krzysztof GAJEWSKI – Komendant Główny Policji podpisał Decyzję Nr 266 w sprawie powołania zespołu do wypracowania dobrych praktyk ukierunkowanych na rozwój kariery zawodowej pracowników Policji. Przewodniczącym zespołu został insp. Tomasz SZANKIN – Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Natomiast z naszej organizacji związkowej w skład zespołu powołane zostały:

- Danuta HUS – Przewodnicząca Komisji Krajowej ZZPP,
- Joanna STEC – TRZPIL – Wiceprzewodnicząca Komisji Krajowej ZZPP.

Do zadań zespołu należy w szczególności doskonalenie działań ukierunkowanych na ochronę praw pracowniczych, interesów zawodowych i materialnych pracowników Policji oraz uzgodnienie sposobu pozyskiwania stanowisk i opinii Zarządów organizacji związkowych przy wypracowaniu dobrych praktyk ukierunkowanych na rozwój kariery zawodowej pracowników Policji.

Komendant Główny Policji kontynuując współpracę ze związkami zawodowymi w rozwiązywaniu problemów pracowniczych, a także dostrzegając potrzebę doskonalenia w Policji polityki kadrowo – finansowej postanowił podjąć działania zmierzające do wypracowania zasad tzw. dobrych praktyk. Stanowić one mają niezbędny element wzmacniania motywacyjnego systemu uposażeń pracowników a także budowania zaangażowania pracowników w pracę na rzecz jednostek organizacyjnych Policji i wykonywanych zadań służbowych.

PODPISANIE POROZUMIENIA Z KOMENDANTEM GŁÓWNYM POLICJI
Dostrzegając społeczną potrzebę współpracy w rozwiązywaniu problemów pracowników Policji, a także możliwość sprawnego i efektywnego doskonalenia polityki kadrowo-finansowej w dniu 13 sierpnia 2015 roku o godzinie 13:00 w Sali Generalskiej KGP nastąpiło uroczyste podpisanie

P O R O Z U M I E N I A


W SPRAWIE ZASAD WSPÓŁPRACY KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
Z ORGANIZACJAMI ZWIĄZKOWYMI REPREZENTUJĄCYMI
PRACOWNIKÓW POLICJI



pomiędzy

Komendantem Głównym Policji gen. insp. Krzysztofem GAJEWSKIM

a
1. Związkiem Zawodowym Pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Publicznej - reprezentowanym przez Przewodniczącą Zarządu Krajowego Beatę Kalicką oraz Wiceprzewodniczącą Zarządu Krajowego ds. Pracowników Policji, BOR, MSW Barbarę SZERLOWSKĄ-HEMAN,

2. Związkiem Zawodowym Pracowników Policji z siedzibą w Katowicach – reprezentowanym przez Przewodniczącą Komisji Krajowej Danutę HUS,

3. Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Pracowników Policji – reprezentowanym przez Przewodniczącą Krajowej Komisji Wykonawczej Małgorzatę LEWICKĄ,

4. Organizacją Międzyzakładową Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "SOLIDARNOŚĆ" Pracowników Cywilnych Policji – reprezentowaną przez Przewodniczącą Iwonę ADAMCZYK-ROSINKĘ.


Współpraca Stron obejmuje w szczególności doskonalenie działań ukierunkowanych
na ochronę praw pracowniczych, interesów zawodowych, materialnych, socjalnych i kulturalnych pracowników Policji, a także emerytów i rencistów oraz członków ich rodzin. Współpraca będzie w szczególności realizowana w drodze uzgodnień oraz pozyskiwania stanowisk i opinii związków zawodowych, a także wypracowania „dobrych praktyk” i obejmować będzie w szczególności:

1) wypracowywanie standardów w obszarze motywowania w celu budowania zaangażowania pracowników w pracę na rzecz jednostek organizacyjnych Policji i wykonywanych zadań służbowych;

2) wypracowywanie standardów w obszarze rozwoju i szkoleń w celu wprowadzenia w jednostkach organizacyjnych Policji polityki rozwoju pracowników, podwyższania jakości realizowanych zadań i budowania zaangażowania pracowników w pracę na rzecz Policji.

Niniejsze Porozumienie stanowi efekt prac zespołu ds. opracowania zasad zapewnienia ścieżki rozwoju kariery zawodowej pracowników Policji, powołanego przez Komendanta Głównego Policji w dniu 20 marca br.

Jesteśmy dumni z podpisania tego Porozumienia, które pokazuje, że Komendantowi Głównemu Policji leży na sercu poprawa warunków pracy i płacy pracowników Policji. Ponadto poświadcza, iż dla Komendanta związki zawodowe to partner podejmujący starania i prace nad kształtowaniem spójnego środowiska policyjnego.



WNIOSEK RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH DO TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) złożył wniosek (K 20/15) do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności m.in.:

1) art. 151 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku – Kodeks pracy przez to, ze nie przewiduje udzielenia na wniosek pracownika czasu wolnego w zwiększonym wymiarze w stosunku do czasu faktycznie przepracowanego w godzinach nadliczbowych,

2) art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 roku o pracownikach urzędów państwowych przez to, ze nie przewiduje prawa urzędnika państwowego do zwiększonego wynagrodzenia lub zwiększonego wymiaru czasu wolnego za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego poza normalnymi godzinami pracy,

3) art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o służbie zagranicznej przez to, że nie przewiduje prawa członka służby zagranicznej do zwiększonej stawki wynagrodzenia lub zwiększonego wymiaru czasu wolnego z tytułu wykonywania pracy poza normalnymi godzinami pracy, a także w niedzielę i święta,

4) art. 97 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o służbie cywilnej przez to, że nie przewiduje prawa pracownika służby cywilnej do zwiększonego wymiaru czasu wolnego z tytułu pracy wykonywanej na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych,

5) art. 97 ust. 7 ustawy powołanej w pkt 7 przez to, że nie przewiduje prawa urzędnika służby cywilnej do zwiększonego wymiaru czasu wolnego z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych wykonywanej w dni powszednie oraz w porze nocnej,

6) art. 97 ust. 8 ustawy powołanej w pkt 7 przez to, że nie przewiduje prawa urzędnika służby cywilnej do zwiększonego wymiaru czasu wolnego za pracę w niedzielę lub święto przekraczającą dobowy wymiar czasu pracy.

RPO wniósł o zbadanie urzędniczych pragmatyk służbowych z art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Społecznej sporządzonej w Turynie dnia 18 października 1961 roku dot. nakładania na państwa ratyfikujące ten dokument (w tym Polsce), aby zagwarantowały pracownikom zwiększoną rekompensatę za pracę po godzinach.

RPO chce wykazać przed TK, że urzędnicy powinni mieć prawa do zwiększonego wynagrodzenia lub zwiększonego wymiaru czasu wolnego za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych. Wielokrotnie apelowała do rządu o zmianę przepisów i wprowadzenie zwiększonych rekompensat w służbie cywilnej.

W dniu 10 sierpnia 2015 roku Dziennik Gazeta Prawna zamieścił artykuł na temat wniosku p.t. „Urzędnicy: Więcej wolnego za nadgodziny zamiast pieniędzy” - oryginalny artykuł TUTAJ.
C.D. PRAC ZESPOŁU DS. OPRACOWANIA ZASAD ZAPEWNIENIA ROZWOJU ŚCIEŻKI KARIERY PRACOWNIKÓW CYWILNYCH POLICJI
W dniu 30 lipca 2015 r. w Sali Generalskiej Komendy Głównej Policji odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. opracowania zasad zapewnienia ścieżki rozwoju kariery zawodowej pracowników Policji. Intensywne prace zespołu zostały przerwane z uwagi na niespodziewaną wizytę. Na posiedzenie przyszedł insp. gen. Krzysztof GAJEWSKI - Komendant Główny Policji. Usłyszeliśmy szereg miłych słów i z energią z powrotem zabraliśmy się do pracy.



Nadal wierzymy, że już wkrótce będziemy mogli przedstawić efekty prac zespołu, w które - przypominamy - są zaangażowane przedstawicielki naszej organizacji związkowej: Danuta HUS i Joanna STEC - TRZPIL. Z ich relacji wynika, iż po spotkaniu z Komendantem Głównym Policji zaangażowanie i chęci do pracy tylko wzrosły. Z niecierpliwością więc czekamy na następny komunikat z prac zespołu, który wstępnie zaplanował swe posiedzenie na dzień 13 sierpnia br.



GAZETA PRAWNA: URZĘDNICY ZAROBIĄ WIĘCEJ. W MAŁYCH MIASTACH I POWIATACH
W Gazecie Prawnej z dnia 28 lipca br. zamieszczono nowe informacje o planowanych podwyżkach w służbie cywilnej. W 2016 r. najwyższe podwyżki mają objąć urzędy, w których aktualnie pracownicy najmniej zarabiają.

Pani Claudia TORRES - BARTYZEL po otrzymaniu nominacji na Szefa Służby Cywilnej zapowiedziała, że chce doprowadzić do podwyższenia wynagrodzeń w tej właśnie grupie członków ksc. Według informacji z Gazety Prawnej takich urzędów jest około 500 z 2 500. W całym korpusie ponad 8 000 osób pracuje z wynagrodzeniem zasadniczym poniżej 2 000,- zł.

Mowa jest o kilkuset złotych podwyżek dla pracowników w najniżej opłacanych urzędach i podwyżce wynagrodzeń w pozostałych o nie więcej niż 6%. To dyrektorzy generalni będą mieli decydujący głos co do sposobu podzielenia tych pieniędzy.

Z artykułem zapoznajmy się TUTAJ, a tymczasem spokojnie zaczekajmy na oficjalne informacje.


DZIENNIK GAZETA PRAWNA ZNOWU O NAS
W Święto Policji - 24 lipca 2015 roku w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał sie artykuł zatytułowany: "Administracja policyjna ma gorzej niż mundurowi". Treść artykułu mówi o zagadnieniu, o którym pisaliśmy w naszym komunikacie: "Jednak gorsi" (od 21 lipca br. znajduje się na naszych, związkowych stronach internetowych), gdzie można zapoznać się z pismem Międzyzwiązkowego Porozumienia Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji skierowanym do Pani Teresy PIOTROWSKIEJ (pismo ponownie TUTAJ).

Dla przypomnienia dodamy, że treść obu informacji dotyczy nagród, które zostały przyznane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych funkcjonariuszom z okazji Święta Policji (100 nagród po 2500,- zł każda). Zostały zaś odmówione pracownikom Policji ze wskazaniem, że źródłem finansowania takich nagród są nasze fundusze 3%. W przypadku policjantów budżet został dodatkowo zasilony, a w przypadku pracowników Ministerstwo zaproponowało komendantom rozdysponowanie na ten cel środków, które są już w budżetach jednostek, a z których można przydzielić średnio: kwotę 200,- zł brutto na etat raz na kwartał.

Dziękujemy za hojność i głośno mówimy o naszym zdegustowaniu stanowiskiem Ministerstwa, które takim zachowaniem burzy spójność środowiska policyjnego. Środowiska, na które w równej mierze składają się i funkcjonariusze i pracownicy Policji.

Oryginalny artykuł znajdziecie TUTAJ.

PIKIETA ZWIĄZKOWA Z DNIA 23 LIPCA 2015 R.
Kilka tysięcy związkowców służb mundurowych pikietowało przed Kancelarią Premiera. Nie zabrakło tam również naszej organizacji związkowej. Podobnie jak nasi koledzy z trzech resortów: spraw wewnętrznych - Policja, Państwowa Straż Pożarna i Straż Graniczna oraz pracownicy BOR, sprawiedliwości - Służba Więzienna oraz finansów - Służba Celna, domagaliśmy się zrekompensowania kosztów inflacji za lata 2009-2015, stałej corocznej waloryzacji płac od roku 2016, nowej ustawy modernizacyjnej dla służb mundurowych oraz włączenia Służby Celnej do systemu emerytalnego służb mundurowych.



Delegacja związkowców złożyła w Kancelarii Premiera petycję ze swoimi postulatami, z których treścią można zapoznać się klikając TUTAJ, natomiast TUTAJ można zapoznać się z petycjami odczytanymi na pikiecie.

Zabezpieczana przez policjantów pikieta przebiegła spokojnie, co nikogo z nas nie dziwi.



ARTYKUŁ W DZIENNIKU GAZECIE PRAWNEJ
W dniu 22 lipca 2015 roku w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się artykuł zatytułowany "Cywilni pracownicy policji żądają podwyżek".

Zapraszamy do lektury artykułu TUTAJ, w którym oprócz informacji o naszym uczestnictwie w planowanej na dzień jutrzejszy pikiecie pod Kancelarią Premiera można przeczytać o żądaniach zwaloryzowania "zamrożonych" od 2009 roku płac pracowników Policji czy projekcie ustawy budżetowej na rok 2016.

Dziękujemy za wypowiedzi kol. Małgorzaty LEWICKIEJ - przewodniczącej NSZZPP, z którą stale pracujemy na rzecz poprawy warunków pracy i płacy pracowników Policji w ramach działań podejmowanych przez Międzyzwiązkowe Porozumienie Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji.


JEDNAK GORSI...
W dniu 21 lipca br. Międzyzwiązkowe Porozumienie Organizacji Związkowych Reprezentujących Pracowników Policji (MPOZ) wystosowało do Pani Teresy PIOTROWSKIEJ - Minister Spraw Wewnętrznych pismo wyrażające oburzenie i dezaprobatę związane z faktem, iż decyzją MSW pracownicy Policji nie otrzymają nagród ministerialnych z okazji tegorocznych obchodów Święta Policji. Dla przypomnienia infomujemy, iż funkcjonariusze Policji zostali wyróżnieni takimi nagrodami, dla których MSW przeznaczyło kwotę 250 tys. zł = 100 nagród po 2500 zł.

Taka postawa Ministerstwa jest silnie krzywdząca dla pracowników Policji wielokrotnie wykonujących takie same zadania jak mundurowi koledzy.
Zdaniem MPOZ pracownicy Policji mogą w pełni czuć się zdyskryminowani i zlekceważeni przez Ministerstwo, które nie doszacowując finansowo budżetu Policji wskazuje, iż osoby właściwe w zakresie prawa pracy (nasi komendanci powiatowi/miejscy/wojewódzcy/stołeczny czy główny) mogą przyznawać nagrody, ale w ramach posiadanych środków finansowych. Bulwerstuje taka porada tym bardziej, iż podstawową przeszkodą w realizacji takiego rozwiązania jest brak ponad 10 mln. zł w budżecie Policji na rok 2015, w tym:

- 5.300 tys. zł na wzrost wynagrodzeń pracowników o kwotę 145,- na etat od 01 stycznia 2015 roku,
- 2.800 tys. zł z tytułu dopłaty do wzrostu płacy minimalnej określonej na rok 2015,
- około 2 mln. zł z tytułu wzrostu skutków wysługi lat.

Ze skanem pisma w ww. sprawie można zapoznać się TUTAJ.

CBOS: POLACY POTRZEBUJĄ ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH


Związki zawodowe, powinny mieć większy wpływ na decyzje rządzących i działać głównie na rzecz zachowania miejsc pracy i wzrostu wynagrodzeń. Celem do tego powinny być negocjacje i układy zbiorowe. To główne wnioski z przeprowadzonego przez CBOS badania "Opinie o związkach zawodowych".

W badaniu 44 proc. ankietowanych uważa, że działalność związków zawodowych jest korzystna dla kraju. Przeciwnie twierdzi 26 proc. Aż 76 proc. uznaje ich działalność za potrzebną, przede wszystkim na rzecz zachowania miejsc pracy i poprawy wynagrodzeń (12 proc. przeciw) oraz chce ich większego wpływu na decyzje polityków (54 proc.). Przeciwnie twierdzi 23 proc.

Jak pokazuje badanie tylko działalność „Solidarności” spośród reprezentatywnych central związkowych ma więcej ocen pozytywnych niż negatywnych (37 do 28 proc.). Odpowiednio OPZZ 24 do 26 proc. i Forum ZZ 15 do 21 proc.

„Solidarność” ma też najbardziej rozpoznawalnego lidera. Na pytanie czy pan(i) słyszał(a) o Piotrze DUDZIE, twierdząco odpowiedziało ponad 60 proc. O Janie GUZIE 26 proc., a o Tadeuszu CHWAŁCE zaledwie 8 proc.

Gorzej jest ze związkową skutecznością. Aż 44 proc. respondentów uważa, że działania związkowych central są nieskuteczne. O ich skuteczności przekonanych jest jedynie 33 proc.

Na pytania jak związki zawodowe mogą poprawić swoje notowania respondenci uważają, że powinny podejmować działania na rzecz bezrobotnych (71 proc.), pracowników firm prywatnych (71 proc.), młodych, nienależących do związków zawodowych i zatrudnionych na śmieciówkach (68 proc.). 56 proc. chce też wyjścia związków poza tematykę czysto związkową i podejmowanie problemów ważnych dla większości Polaków.

Na pytanie jak związki zawodowe powinny osiągać te cele, osoby biorące udział w badaniu wskazały przede wszystkim na negocjacje z rządem (63 proc.) oraz poprzez wprowadzenie we wszystkich firmach układów zbiorowych pracy (57 proc.). Dużo gorzej oceniane są manifestacje. Corocznej ogólnopolskiej manifestacji oczekuje tylko 40 proc. a przeciw takiej formie walki o prawa pracownicze jest 39 proc.

Równie podzielone są opinie co do takich metod jak wystawienie własnych kandydatów do sejmu (43 proc. za, 34 przeciw), czy stworzenia grupy ekspertów, tzw. gabinetu cieni, który recenzowałby na bieżąco decyzje rządowe (46 do 26 proc.).

Jak pokazuje badanie, respondenci oczekują znaczącej poprawy w komunikacji. Głównie za pośrednictwem internetu (strona, facebook) – 64 proc. Z kolei 51 proc. chce stworzenia związkowej stacji TV. Tyle samo osób chce wydawania tygodnika podejmującego problemy ludzi pracy.

Badanie „Opinie o związkach zawodowych” przeprowadzono w dniach 11-14 czerwca br. na reprezentatywnej próbie losowej 934 dorosłych mieszkańców Polski.



Źródło: kadry.abc.com.pl
OGRANICZENIE UDZIAŁU W ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH - NIEKONSTYTUCYJNE


Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne - orzekł w czerwcu br. Trybunał Konstytucyjny. Wyrok TK oznacza, że zatrudnieni na "śmieciówkach" mogą należeć do związków zawodowych i je tworzyć.

Trybunał orzekł, że przepisy ustawy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim ograniczają wolność tworzenia i wstępowania do związków zawodowych osobom wykonującym pracę zarobkową w innej formie niż etat. Zakwestionowany przez TK zapis ustawy brzmi: "Prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych mają pracownicy bez względu na podstawę stosunku pracy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, jeżeli nie są pracodawcami".

Zdaniem TK - na ustawodawcy teraz spoczywa obowiązek niezwłocznego "uzupełnienia, zmodyfikowania czy może napisania od nowa" zakresu ustawy o związkach zawodowych, aby ustawa nie ograniczała wolności zrzeszania się.

"Orzeczenie Trybunału nie wyrzuca niczego z ustawy o związkach zawodowych. Trybunał wskazuje, że ustawodawca musi uzupełnić te przepisy w taki sposób, aby poszerzyć dzisiejszą regulację o te podmioty, którym konstytucja przyznała wolność zrzeszania".

O zbadanie zgodności z konstytucją i konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy z 1948 r. przepisów ustawy o związkach zawodowych wniosło OPZZ. Związkowcy we wniosku przekazanym Trybunałowi wskazali na sprzeczność przepisów ustawy z art. 12 i 59 konstytucji, które gwarantują wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, nie wspominając o ograniczeniach ze względu na rodzaj zatrudnienia.

Związkowcy argumentowali przed Trybunałem, że zapisana w ustawie o związkach zawodowych definicja pracownika jest zawężona do zapisu zawartego w przepisach Kodeksu pracy. Przez to, jak twierdziło OPZZ, polskie prawo pozwala zakładać i wstępować do związków zawodowych jedynie pracownikom zatrudnionym na etatach.

W uzasadnieniu orzeczenia TK czytamy, że ustawodawca nie ma dowolności w przenoszeniu na grunt ustaw pojęć użytych w konstytucji. Trybunał nie odnosił się natomiast do treści Kodeksu pracy i stwierdzenia w nim kto jest pracownikiem, tylko do normy konstytucyjnej pozwalającej zrzeszać się w związki zawodowe. Ta wolność jest obecnie zawężana przez ustawę o związkach zawodowych i dlatego TK orzekł o niezgodności artykułów tej ustawy z konstytucją.


Źródło: www.biznes.pl
Strona 93 z 109 << < 90 91 92 93 94 95 96 > >>
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Engine: Extreme Fusion IV
Theme by Hell modified Kacper W.