Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Galeria
  Prezydium
  Zarządy Wojewódzkie
  Klauzula informacyjna
  Statut
  Kontakt
  Sprawy pracownicze
  Facebook ZZPP

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Partnerzy
Lubelski Zarząd Wojewódzki

Forum Związków Zawodowych

Forum Korpusu Służby Cywilnej

Niezależny Portal Członków Korpusu Służby Cywilnej

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Sprawy pracownicze
Pracownicy na podróże służbowe dostaną wyższe diety

O 30 proc. wzrośnie dieta oraz ryczałt za nocleg w czasie delegacji. Wyższe będą też diety przysługujące na służbową podróż zagraniczną. Za dobę podróży służbowej pracownik otrzyma 30 zł diety służbowej, czyli o 7 zł więcej niż obecnie. Ryczałt na nocleg w czasie delegacji wzrośnie z 34,50 do 45 zł, a na dojazd lokalnymi środkami komunikacji – z 4,60 zł do 6 zł. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Zastąpi ono dwa dotychczasowe rozporządzenia, które regulowały odrębnie zwrot kosztów delegacji krajowych i zagranicznych.

źródło: http://praca.gazetaprawna.pl

dodała: marjory, dnia 17.05.2010 r.3 lipca br. odbędzie się egzamin na urzędnika mianowanego.

Tegoroczny sprawdzian w ramach postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie odbędzie się 3 lipca w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Jeszcze do 31 maja br. można zapisać się, aby wziąć w nim udział. W tym roku egzamin odbędzie się w nowej formie.
W bieżącym naborze pierwszy raz może zdarzyć się, że kandydatów będzie więcej niż przewidzianych dla nich miejsc. W 2010 r. rząd zaplanował mianowania dla 1000 osób.
Tegoroczny egzamin został uproszczony. Zrezygnowano m.in. ze sprawdzianu zdolności przywódczych. Pozostały testy wiedzy ogólnej oraz moduł sprawdzający predyspozycje psychologiczne. Zmieniły się także wymogi znajomości języków obcych. Do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym dopuszczono także osoby posługujące się m.in. językiem arabskim, chińskim oraz ukraińskim.
W zeszłym roku kontrowersje wzbudziła nagła zmiana terminu mianowania, która została przesunięta z października na grudzień. W tym roku, jak wszystko wskazuje, termin grudniowy zostanie już zachowany.

źródło: publiczni.pl

dodała: marjory, dnia 31.03.2010 r.Wynagrodzenie pracowników niebędących członkami korpusu s.c.

W Dzienniku Ustaw nr 27 poz.134 opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów z 2 lutego 2010r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Weszło ono w życie dnia 1 marca 2010 r. Rozporządzenie to można przeczytać tutaj.

źródło: http://www.sluzba-cywilna.pl/forum/index.php

dodała: marjory, dnia 27.03.2010 r.Prostsze egzaminy w Służbie Cywilnej

Od nowego roku nastąpiły zmiany w postępowaniu kwalifikacyjnym na mianowanie w Służbie Cywilnej i w zasadach wynagradzania pracowników SC.
Postępowanie kwalifikacyjne na urzędnika mianowanego będzie odtąd składać się tylko z dwóch części: testu wiedzy i umiejętności. Do uczestnictwa w postępowaniu uprawnieni będą pracownicy SC, znający przynajmniej jeden język obcy będący roboczym językiem Unii Europejskiej, ewentualnie język arabski, białoruski, chiński, islandzki, japoński, norweski, rosyjski oraz ukraiński.
Zmiany te są skutkiem wejścia w życie przepisów ustawy z 21 listopada 2008 r. o Służbie Cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505) oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w Służbie Cywilnej (Dz.U. nr 218, poz. 1695).
Od nowego roku obowiązują również nowe zasady ustalania wynagrodzeń członków korpusu Służby Cywilnej. Przykładowo, zniesiony został dodatek specjalny, przysługujący dotąd wszystkim pracownikom, niezależnie od zajmowanego stanowiska i przydzielonych zadań.
Więcej informacji na ten temat uzyskasz klikając tutaj.


źródło: samorzad.infor.pl

dodała: marjory, dnia 08.01.2010 r.Kwoty bazowe na 2010 r.

Sejm, uchwalając ustawę budżetową na rok 2010, postanowił o wysokości kwot bazowych w sferze budżetowej. Uchwalona przez Sejm 18 grudnia 2009 r. ustawa budżetowa na 2010 rok (znajduje się teraz w Senacie, najpóźniej 26 stycznia zostanie wysłana do podpisu prezydenta) zakłada, że w 2010 roku wysokość kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej pozostanie na poziomie roku 2009 i wyniesie 1873,84 zł.

źródło: Rzeczpospolita

dodała: marjory, dnia 06.01.2010 r.Od 1 stycznia 2010 r. pracodawcy i związkowcy będą negocjować wynagrodzenia.

Prezydent podpisał w środę ustawę o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń. Oznacza to, że od 1 stycznia 2010 r. wynagrodzenia w firmach państwowych będą negocjowane między pracodawcami a związkami zawodowymi. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, wskaźnik wzrostu wynagrodzeń musiał być corocznie ustalany przez Komisję Trójstronną lub rząd. Nowa regulacja rezygnuje z tego obowiązku, co oznacza, że wskaźnik wzrostu wynagrodzeń będzie ustalany w poszczególnych zakładach i będą go negocjowali między sobą pracodawcy oraz zakładowe organizacje związkowe.

źródło: finanse.wp.pl

dodała: marjory, dnia 17.12.2009 r.Choroby zawodowe

Choroba zawodowa to taka, która znajduje się w wykazie przygotowywanym przez Radę Ministrów. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy, państwowa placówka zajmująca się badaniem warunków pracy w Polsce, chorobę pracownika można uznać za zawodową, jeśli przy ocenie warunków pracy można bezspornie stwierdzić, że do jej powstania przyczyniły się szkodliwe czynniki występujące w miejscu zatrudnienia. Choroby zawodowe mają zazwyczaj przebieg chroniczny lub przewlekły i często prowadzą do trwałej utraty zdrowia, a ich leczenie jest długotrwałe. Gdy ktoś straci zdrowie w pracy, może się starać o odszkodowanie lub rentę. Niezależnie od tego, czy wina leży po jego stronie, czy pracodawcy.

Obszerny artykuł dotyczący chorób zawodowych zamieściła Gazeta Wyborcza. Można go przeczytać tutaj.


Ponadto zamieszczony został wykaz chorób zawodowych. Lista chorób zawodowych jest co pewien czas aktualizowana. Ostatnie zmiany były cztery miesiące temu. Oprócz skrócenia i zamknięcia listy najważniejszą zmianą z lipca tego roku jest wpisanie definicji choroby zawodowej do kodeksu pracy. Teraz to kodeks pracy, a nie jak dotąd rozporządzenie, określa uprawnienia pracownika dotyczące rozpoznania choroby zawodowej.

źródło: Gazeta Wyborcza - Gazeta Praca

dodała: marjory, dnia 19.11.2009 r.Od 1 stycznia urlopy dla rodziców będą dłuższe

Rodzice będący 1 stycznia na urlopie macierzyńskim skorzystają z dodatkowego wolnego. Z urlopu ojcowskiego mogą skorzystać również ojcowie dzieci urodzonych od 7 stycznia 2009 roku. Z dniem 1 stycznia 2010 r. wchodzą w życie nowe przepisy kodeksu pracy o dodatkowym, fakultatywnym urlopie macierzyńskim. Kobiety, które niedawno rozpoczęły lub właśnie rozpoczynają urlop macierzyński, po jego zakończeniu będą mogły skorzystać z dodatkowych dwóch tygodni wolnego na opiekę nad dzieckiem. Wystarczy, że 1 stycznia 2010 r. ich urlop nadal będzie trwał. Firma nie musi informować pracowników rodziców o nowych uprawnieniach rodzicielskich.

Szerzej o tych zmianach pisze Gazeta Prawna. Jeśli chcesz przeczytać artykuł - kliknij tutaj.


dodała: marjory, dnia 10.11.2009 r.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Engine: Extreme Fusion IV
Theme by Hell modified Kacper W.